Davette Nasihat İnceliği!

İslam Genel

Öncelikle bu yazımı hayatının merkezine Allah için daveti yerleştiren ya da yerleştirmek için uğraşan davetçi  kardeşlerime yazıyorum.   Kendimin de problemini yaşadığım ama meselenin sadece ilim yönünü anlamış birisi olarak yazıyorum.
Davetçilerin ruh hali her zaman insanlara yol göstermek, yani hakkı tavsiye etmek üzere kuruludur. Hakkı tavsiye etmek hepimizin bildiği gibi  Asr süresindeki ayet. Sahabelerin sürekli okudukları ve iman tazeledikleri sure. Surede hüsrana uğramamak için yapılması gerekli olan 4 amelden birtanesi “hakkı tavsiye etmek”.
Bildiğimiz üzere tavsiye Arapça bir kelimedir  Ve vasiyet ile aynı kökten gelir. Peki düşündüğümüzde biz vasiyeti kimlere bırakırız. Mesela vasiyet eden kişi ölümden önce birşeyler vasiyet edeceği kişiler tarafından önemseniyordur. Çünkü onun dünyadan ayrılması öbürlerine üzüntü verir. Yani vasiyet edilirken, yanındaki kişi  Bir kulağına kulaklık takıp müzik dinlerken, öbür taraftan ” söyle seni dinliyorum” demez. Bilakis pürdikkat kesilirler, çünkü bu, vasiyeti edecek kişiyi önemseniyor, o  ölecek diye üzülüyordur.

 Vasiyet, aslında akrabalar, yakınlara ve önemsediklerimize bırakılabilecek bir şey. Peki bunun tavsiyeyle ilişkisi ne? Yani tavsiye edilecek kişiler öyle sıradan olmamalıdır. Tavsiye edilecek kişi öncelikle önemsenmeli , değer verilmeli, bu değerin sonucu olarak tavsiye verilmelidir.  Tavsiye edilecek önemsenmeli sevilmeli ve hakkı tavsiye ettiği kişiye   Sadece Allah rızasına dayanan bir iş ve muhabbet duymalıdır . Eğer bunu tam olarak yapamazsa tavsiye yerini bulmaz. Yani zararı kendisine dokunacak diye  Yada sırf karşıdaki kişi, ondan akıl almak istiyor diye tavsiye vermez. Hakikatten  bahsedeceği kişiye gerçekten önem vermelidir. Kısacası şunu demek istiyorum. Bir kişiye tavsiye veriyorsanız, gerçekten dürüst ve samimi  olmanız gerekir. Bu  Tarz seyler dürüst ve samimi olmayınca hiç yerini bulmaz. Bilakis daha çok zarar verir. Kişiyi size karşı daha fazla kışkırtır ve önyargıya iter. Çünkü eleştiri için yapılan eleştiriler kişiyi düzeltmez onu daha kötü yapar. Eleştiride kişi önemseme yoktur. Sadece eleştiri vardır. Kişiyi değiştirme amacı bile taşımaz.
Sonuç olarak Davet edeceğimiz kişileri  gerçekten samimi bir şekilde önemsememiz ve onlara Allah rızasına adanan bir  Sevgi beslememiz gerekir. Yoksa bu sadece eleştiri olur.

Bir cevap yazın