Deneme, İslam Genel

‘Paylaşıma nokta koy duvarın bende’ Egosu

 

  Bu yazıyı bazı kardeşlerin düştüğü hatanın farkına varması aslında düştüğü bu hatanın hesabının ağır olduğunun bilincine varması ümidiyle yazıyorum.

  Bildiğimiz üzere artık sosyal medya müslümanların bir parçası haline geldi. Elbetteki kullanılması gerekli ve faydalanılmalı ama Allah'ın verdiği bu nimet doğru kullanılmalı nitekim Allah bir ayetinde şöyle buyuruyor."Allah´a ve Resûlü´ne iman edin. Sizi, üzerinde tasarrufa yetkili kıldığı şeylerden harcayın. Sizden iman edip de (Allah rızası için) harcayan kimselere büyük mükâfat vardır." ( Hadid/7) Sosyal medyada yine Allah'ın bizim tasarrufumuza sunduğu bir nimet, Allah rızası için olmazsa büyük mükafat ( cennet ) olmayacak. Allah'ın rızası ihlassa aksi ise riyadır, yani kardeşim beğeni için popülerlik için yapılan herşey Allah'ın rızası dışında olurki buda küçük şirktir. Bugun Suriye,Filistin,Patani vs. müslüman kardeşlerimiz zulüm görürken bizlerin bir popilik bir famelik peşinde koşmamız ne kadar ahlaki ve Allah rızasına uygun ? (Bunun muhasebesini herkes kendisi yapsın)

Başka bir ayette Allah şöyle buyuruyor ;" Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez."
(Lokman/18) 
Allah kendini beğenmişleri sevmezken kendini beğendirmeye çalışanların halini siz düşünün yani; Bu paylaşımım beğenilsin şu paylaşımıma yorum atılsın. Beni şöyle bilsinler,ben facede fame olayım insanlar bana değer versin, elazığda (herhangi biryer önemi yok) herkes beni tanısın tanıyor,şu koca benlik duygusundan kurtulamadık. Beğenisi ikiyüz olanın egosu tavan yapıyor. Müslüman alçakgönüllüdür, müslüman doğru ve samimidir,onlar birşey yaptıklarında sadece ve sadece Allah'ın rızasını gözetirler.

Beni sakın yanlış anlamayın!! " Nokta koy duvarın fulliyem " derken sadece bu cümleyi kastettiğimi zannetmeyin. Herkes kalbindekini yani niyetini bilir. Niyet Allah rızası için olsun aksi halde yazılan "SELAMUN ALEYKUM"
cümleside hatta yazılan bir ayet dahi olsa bu Allah rızası için değilse bilinki o işte riyakarlıktan başka birşey yoktur ve sonuda hüsrandan başka birşey değildir.

Bir cevap yazın

Comment
Name*
Mail*
Website*