Deneme, İslam Genel

Sosyal Medya Egosu

 

  Bu yazıyı bazı kardeşlerin düştüğü hatanın farkına varması aslında düştüğü bu hatanın hesabının ağır olduğunun bilincine varması ümidiyle yazıyorum.

  Bildiğimiz üzere artık sosyal medya müslümanların bir parçası haline geldi. Elbetteki kullanılması gerekli ve faydalanılmalı ama Allah’ın verdiği bu nimet doğru kullanılmalı nitekim Allah bir ayetinde şöyle buyuruyor.”Allah´a ve Resûlü´ne iman edin. Sizi, üzerinde tasarrufa yetkili kıldığı şeylerden harcayın. Sizden iman edip de (Allah rızası için) harcayan kimselere büyük mükâfat vardır.” ( Hadid/7) Sosyal medyada yine Allah’ın bizim tasarrufumuza sunduğu bir nimet, Allah rızası için olmaz ise, büyük mükafat olan cennet olmayacak. Allah’ın rızası ihlas ise aksi ise riyadır, yani kardeşim beğeni için popülerlik için yapılan herşey Allah’ın rızası dışında olurki buda küçük şirktir. Bugun Suriye,Filistin,Patani vs. müslüman kardeşlerimiz zulüm görürken popilik ve famelik peşinde koşmamız ne kadar ahlaki ve Allah rızasına uygun ? (Bunun muhasebesini herkes kendisi yapsın)

Başka bir ayette Allah şöyle buyuruyor ;” Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez.”
(Lokman/18)
Allah kendini beğenmişleri sevmezken kendini beğendirmeye çalışanların halini siz düşünün, Bu paylaşımım beğenilsin şu paylaşımıma yorum atılsın. Beni şöyle bilsinler,ben facebook da istagram da  fame olayım insanlar bana değer versin, bulunduğum mekanlarda çevremde herkes beni tanısın, tanıyor,şu koca benlik duygusundan kurtulamadık. Beğenisi ikiyüz olanın kendisi ikiyüzlü oluyor. Müslüman alçakgönüllüdür, müslüman doğru ve samimidir,onlar birşey yaptıklarında sadece ve sadece Allah’ın rızasını gözetirler.

Herkes kalbindekini yani niyetini bilir. Niyet Allah rızası için olsun aksi halde yazılan “SELAMUN ALEYKUM”
cümlesi bile hatta yazılan bir ayet dahi olsa bu Allah rızası için değilse bilinki o işte riyakarlıktan başka birşey yoktur ve sonuda hüsrandan başka birşey değildir. İşin kötü tarafı ise bunu yapan şahsın yaptığı bu işi Allah rızası için zannetmesi,dikkat edin kalpleri bilen Allah senin neyi niçin paylaştığını çok iyi biliyor çünkü o herşeyi bilendir. 

Bir cevap yazın

Comment
Name*
Mail*
Website*