İslam Genel

Toplumsal dönüşümde gençliğin rolü 2

Toplum gençliğin etkisiyle dejenere oldu ve yine gençlik üzerinden ıslah olacaktır. Çünkü yarının garantisi İslam nuruyla nurlanmış gençlik üzerinden olacaktır. 

Öncelikle günümüz aydın-alim kesimi gençlerin elinden tutup bu başıboşluktan kurtarmak için çaba göstermesi gerekir. Gençlerin bir desteğe, tabiri caizse  yol gösteren bir navigasyona ihtiyacı vardır. Şu üç kavram üzerinden gençler yönlendirilebilir; 

1-  İLİM; Genç topluma ilim sevdirilmeli, bu konuda önleri açılmalı, yön verilmelidir. İlimden uzak bir gençlik  körükörüne bir şahsa bağlı olacak, hayatı özenti bir hayat olacak, ufku açık olmayacak, dar kalıplar içinde bocalayıp duracak ve anlamsız bir hayat yaşayacaktır.Allah zümer suresinin 9. ayetinde bu konunun önemine değinerek şöyle buyurmuştur 'De ki, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ?' Elbette bilen daha hayırlıdır.  Yani ilimsiz bir ıslahın olması mümkün değildir. 

2- Ahlak; günümüz gençlerin en fazla ihtiyacı olan bir kavramdir. Ahlaksız hiçbirşeyin önemi yoktur.Kişi âlim olabilir ama ahlaksız ise, ilmin ahlakını bilmiyorsa ilim ona ve çevresindekilere zarardan başka birşey sağlamıyacaktır. Ahlaksız bir ilim kişiyi riya ve kibre götürür. Bu durumda ilim ve ahlak sahibi  genç nesil yetiştirilmesi gerekiyor.

3- Hareket;  İlim ve ahlakın müslüman gençleri yerinde saydırmaya değilde aksiyona sürüklemesi gereklidir. Bu konuda en etkili örnek Mus'ab B. Umeyr'dir. Medine'nin Fatihi'nin Medine'de davetini iletmediği ev kalmamıştı. Peygamber'den  öğrendiği ilim ve ahlakı aksiyona çevirmiş ve Medine'ye öğretmen olarak gönderilmişti. Orada İLİM,AHLAK,HARAKET'in meyvesi en mükemmel şekilde toplanmıştı.

Toplumun dengesinin sarsılıp ve değişmeşi için bugünün gençlerinin ilim,ahlak ve hareket ile yoğrulması gerekiyor. 

Bunun zamanı gelmişti geciktik bile…

 

Mücahid Güneş

Bir cevap yazın

Comment
Name*
Mail*
Website*