SiyasetName

10 madde de IŞİD değerlendirmesi

On madde de IŞİD terörüne on ayrı açıdan yaklaşarak ilgilenenlere konu hakkında az da olsa bir şeyler sunalım dedik.
-IŞİD'İ KİM KURDU?:
Işidin arkasında Abd,İsrail,Türkiye yada İran yoktur.Işidi kuran bunlar değil.Geçmişi 2003e dayanan bir örgüttür.Selefi-El kaide zihniyetinin ümmetin başına sardıgı bir beladır bugün her ne kadar birbirleriyle savaşsalar da,El-kaideden türemiş, tekfirciliğe evrilmiş bir örgüttür. Ancak daha sonra İran,Suriye ve Abd gibi çeşitli ülkelerin istihbarat örgütlerinin etkisi altına girmiştir.
-IŞİD'İ RADİKALLEŞTİREN UNSURLAR;
1- tekfirci/harici kafası,2- İçine sızan istihbaratların yönlendirme çalışmaları,3-Irak'taki sünni katliamlarından zemin bulan sert sosyolojik arkaplan.(Sadece bu bir yazı konusu olarak ele alınmalıdır)
-IŞİD'İN İSRAİLE YARAYAN YÖNÜ:
Suriyedeki istikrarsızlıgı artırması,çünkü gerekirse bir milyon insan ölsün savaş 50 yıl sürsün bu israilin umurnda olmadığı gibi daha bir işine gelir.Devrim sonrası gelecek rejimin islamcı olma ihtimali bile Suriye halkını böyle bir zulme terk etmeye yeterli bir sebep İsrail açısından.Suriye'nin Golan tepelerini baba Hafız Esed döneminden beri işgal eden İsrail bu tepeler ile sınır güvenliğini sağlıyor. Gelecek yönetim bu peşkeşe son verecek ve Filistin konusunda İsrail'e hasım olacaksa İsrail için en iyi çözüm çözümsüzlüktür.
-IŞİDİN ABD'YE YARAYAN YÖNÜ:
İsraile'in güvenliği,Suriye'ye müdahale imkanı ve Esadın kalabilmesinin meşruiyeti.Abdnin ışidi bombalaması; abd ucakları başından beri ışid bahanesiyle müdahale imkanı bulduğu suriyede bir yandan da esad,ışid,abd,israil,iran karşıtı türkiyeninde destek verdiği mutedil muhalif grupları vuruyor,Işid'ede arada vurarak ışide antiemperyalist duygularla yönelenlerin sempatisini artırıyor(Sırf bu yüzden çok kişi Işid'e katılmıştı) Arada bakıyorsunuz Pyd'ye verdiği silahlar Işid'e veriliyor yanlışlıkla.Abd ışidi arada tabiiki vurarak işine yaradıgı müddetçe sahada tutacak sonra kendisine gerçekten bela olmaya basladıgında ortadan kaldıracaktır.Nitekim Abd'li yetkilier Işid bizim sorunumuz değil karadan asker yollamayız1 demişlerdi.Işidi kökten bitirmeye yönelik adımları umursamayan abd peki sizce neden ucaklarla vuruyor?En önemlisi halkını katleden bir diktatörü savunmak için kitleleri Işid canavarlığı üzerinden ikna etme imkanı doğuyor. Yine Işid(Radikal İslam) tehdidi gerekçesiyle istediği şekilde Suriye'ye müdahale etme hakkını mahfuz etmiş bulunuyor.
-IŞİD'İN İRAN'A YARAYAN YÖNÜ:
İran ve Hizbullah şii milislerinin suriyedeki esad desteğini ışid gibi mezhepçi şii sivilleri katleden bir grup üzerinden meşru zemine oturtma cabası.Irak ve Suriye'ye daha fazla müdahale imkanı.Işid'in kafasını kestiği batılı sivillerden dolayı dünyanın,iran destekli şii milislerin lebbeyk huseyn sloganlarıyla kamera önünde kafalarını kestiği sivilleri2 görememesi imkanını sunuyor.Anlayın..
-IŞİD'İN ESAD'A YARAYAN YÖNÜ:
Işid'in mutedil muhaliflere arkadan saldırarak Esad'ın elini güçlendirmesi,Işid radikalizmi üzerinden batı yanlısı yönetiminin kalmakta ne kadar haklı oldugunu dünyaya anlatıp kamuoyu desteği alması,böylece millet ışidin öldürdüğü yüzlerle ugrasırken esada yüzbinlerin hesabını sormayı aklettirememesi. Işid terörü üzerinden yapılan algı operasyonlarıyla Suriye'deki direnişin ana gövdesi olan muhalif grupların varlığının üstünün örtülmesi ve/veya mevcut muhalif grupları şaibeli(katliamcı,radikal) gösterme imkanı bulunması.
-IŞİD'İN TÜRKİYE'YE ZARARI:
Direk zarar diyoum Çunku Türkiye'nin hiç çıkarı yok Işid'den.Işid'e sözde TC destegi ayyukası ile Batı ve Esad Türkiye'nin "Işid'inde saldırıp arkadan vurdugu" mutedil muhaliflere olan desteğini kesmeye çalışmak. Işid üzerinden batının kürt meselesiyle Türkiye'yi tekrar dizayn etmeye calısması,malum Pyd, Suriye Demokratik Güçleri adıyla daha bir meşrulaştırıldı ve gidişat özerk bir Pyd Kürdistanı kurma yönünde ilerliyor..
-IŞİD'E KARŞI İSLAM DÜNYASININ TUTUMU:
Işidin içinden çıktığı El-Kaideci paradigmadan tutun Işid'i ideoloji-fikri olarak besleyen selefi alimler dahi "harici" ilan etmiş durumda.(Makdisi örneği..) Yani kimse Işid ile İslam'ı özdeşleştirmeye kalkmasın, Aksi halde Ateist Stalin ve Mao'nun vahşetleri ile Ateizm,Hitler ile Hristiyanlık, İsrail ile Yahudilik,Myammar ile Budizm yargılanır ki bu da çok saçmadır.
-IŞİD VE EKONOMİ:
Işidin ele geçirdiği petrol bölgelerinden kaçak petrolleri kimlere satıpta zenginleştiği tespit edilemiyor. Ancak esad üzerinden pazarladıgı biliniyor.(Örneğin Amerikanın desteklediği Cemal Maruf ve çetesi bu işi yapıyordu,tasfiye edildiler) tabi bu sayede petrolü alanlar daha ucuza alıyorlar, bu arada silah tüccarları bayram etmekte..silah ticareti kimin elinde diye sorarsanız bu tüccarları da görürsünüz.
-BİR IŞİDCİ'NİN GÖZÜYLE IŞİD:
Bir ışidci ise saydıgımız ve saymadıgımız bunca küresel politik-çıkarcı denklemden hiçbirini göremeyecek kadar sığ ve dar görüşlüdür.Kısaca beyinsizdir. O "kendince" bir yandan mürted muhalifleri(!),bir yandan rafızi Esad'a,İran'a ve 40 ülkenin koalisyon ucaklarına kahramanca göğüs germektedir.Adı ilmi sanı geçmişi bilinmeyen bir halife ugruna yıllardır tanıdıgı okudugu bildiği müslüman dünyasını ve alimlerini kafir sayarak islam devleti sancaklarını omuzlamaktadır. Allah kendi eliyle nurunu tamamlayacaktır…Yani Işid fayda vermemekle birlikte full zarar.
Velhasıl Rabbim içimizdeki IŞİD gibi beyinsizler yüzünden bizi helak ediyor..

1-http://www.mynet.com/haber/dunya/abd-isid-bizim-icin-dogrudan-tehdit-degil-1419670-1 En başlarda bu açıklamayı yapıp Işid'e göz yumulmuştu. Işid'in katlettikleri insan değilmiş gibi sadece bir Batılı ölürse müdahale ederiz diyorlardı. Batı'da bombalar patlayınca bunu da siyasi müdahale için istismar edip kullandılar ve PKK/PYD'yi güçlendirdiler. PYD üzerinden ise IŞİD'le değil Türkiye ile hesaplaşıyorlar.

2-https://www.youtube.com/watch?v=bLvqoEVe8D4

Bir cevap yazın

Comment
Name*
Mail*
Website*